VAIMSE TERVISE MESS 15. oktoobril 2017

Pildigaleriid (fotograaf Andres Teiss) asub SIIN.

Eesti vaimse tervise ja heaolu koalitsioon (VATEK) korraldab 15. oktoobril 2017 kell 10:00-18:00 Eesti Rahvusraamatukogus vaimse tervise messi „Vaimne tervis töökohal – läbipõlemisest töörõõmuni“.

Messialal on tutvustavate stendide ja materjalidega väljas VATEKi liikmed ning kohapeal saab nende esindajatelt küsida lisainfot. Suures saalis toimuvad kutsutud peaesinejate ettekanded, paneeldiskussioon ja Foorumteatri etendus.

Messi suure saali üritusi modereerib Joonas Hellerma.

MESSI AJAKAVA
10:00-10:30 Tegevused messialal
10:30-10:45 Avasõnad ja tervitused
10:45-11:30 Ülo Vihma, juhtimiskonsultant „Kas peab olema luuser, et mitte läbi põleda?“ (Ettekande slaidid, Ettekande videosalvestus)
11:30-12:00 Tegevused messialal
12:00-13:30 Töötoad (3 paralleelset) ja paneeldiskussioon “Kuidas jaguneb vastutus töötaja vaimse tervise eest?” (Paneeldiskussiooni videosalvestus)
13:30-14:00 Tegevused messialal
14:00-14:45 Arne Holte, psühholoogiaprofessor „Kuidas töökoht saab edendada vaimset tervist ja ennetada häireid?“ (Ettekande slaidid, Ettekande videosalvestus)
14:45-15:00 Tegevused messialal
15:00-16:30 Töötoad (4 paralleelset)
16:30-16:45 Tegevused messialal
16:45-17:45 Foorumteatri etendus “Aitab, ma ei jaksa enam!” (Foorumteatri videosalvestus)

Paneeldiskussioonis kell 12:00-13:30 osalevad:

 1. Ülo Vihma, juhtimiskonsultant
 2. Rait Kuuse, Sotsiaalministeeriumi asekantsler
 3. Ülle Matt, Swedbank AS personalidirektor (tööandja rollis)
 4. Kaia Jäppinen, Tallinna Linnahalli AS juhatuse liige (läbipõlemiskogemusega töötaja rollis)

Paralleelsessioonidena viiakse messil läbi 7 töötuba (osalemiseks on vajalik eelregistreerimine).

Kell 12:00-13:30

 1. Teadvelolek ja heaolu töökohal (Kaia Köster, Vaikuseminutid) – Kuppelsaal
 2. Supervisooni võimalused vaimse ja psüühilise tervise hoidjana töökohtadel (Karin London ja Anne Randväli, Eesti Supervisiooni-ja Coachingu Ühing) – Milleri salong
 3. Teadveloleku praktikad töökohas (Anni Kuusik, Tervisekliinik) – Väike saal

Kell 15:00-16:30

 1. Miks luua vaimselt tervet töökeskkonda? (Kadri Lüüs, Papaver) – Nõupidamiste ruum
 2. Muusikaline mindfulness’i treening (Alice Pehk, Muusikateraapia Ühing) – Milleri salong
 3. Tööalane läbipõlemine ja selle ennetamine läbi enesesõbralikkuse (Marika Paaver, Teadveloleku labor) – Väike saal
 4. Turvalised suhted tööl ja kodus on vaimse tervise garantii (Jelena Põldsam ja Monika Koppel, Eesti Pereteraapia Ühing) – Kuppelsaal

Lisaks messile korraldab VATEK oktoobrikuu teises pooles kõigis maakondades 19 vaimse tervise alast töötuba. Maakondades toimuvates töötubades osalemiseks on vajalik eelregistreerimine.

Messi ja kõigi töötubade kohta saab täpsemat ja pidevalt uuenevat infot lugeda VATEKi Facebook lehelt.

Messi voldiku saab alla laadida SIIT.

Vaimse tervise messi fookus – vaimne tervis töökohal – tuleneb 10. oktoobril 2017 tähistatava rahvusvahelise vaimse tervise päeva põhiteemast. Maailma Vaimse Tervise Föderatsioon (WFMH) rõhutab sellega seoses vajadust anda endast parim, et olla proaktiivne ning edendada töökohal:

Töötajate väärtustamist ja tunnustamist
Vaimset tervist toetava keskkonna loomist
Läbipõlemise varajaste märkide tähele panemist
Organisatsiooni kultuuri, mis peegeldab vaimset tervist tähtsustavaid väärtusi ja uskumusi
Stressiga toimetulekut
Teadlikkuse tõstmist ja vaimse tervise probleemide märgistatuse (stigma) vähendamist
Vaimset heaolu ning toetuse pakkumist seda vajavatele töötajatele

Messi läbiviimist toetavad Hasartmängumaksu Nõukogu ning Tallinna Sotsiaal- ja Tervishoiuamet.


VAIMSE TERVISE MESSID 2014-2016

VATEK on nimetanud oktoobri vaimse tervise kuuks ja on korraldanud 2014, 2015 ja 2016 ülemaailmse vaimse tervise päeva raames 10.oktoobril vaimse tervise messi. Vaimse tervise messi sisuliste teemade kavandamisel lähtutakse ülemaailmse vaimse tervise päeva teemadest, mis igal aastal muutuvad, ning VATEK-i eesmärkidest.

Vaimse tervise messi teema 2014 oli “Eluterve terve elu”. Mess toimus Tallinna Ülikoolis ja võttis fookusesse psüühikahäired ja elu skisofreeniaga ning vaimse tervise ja heaolu. Messil tegid ettekanded arstid, psühhiaatrid ja vaimse tervise spetsialistid. Päeva teises pooles toimusid vaimsele tervisele suunatud töötoad. Avasõnad messile ütles sotsiaalkaitseminister Helmen Kütt. Messil osales 360 inimest.

2015 oli messi teemaks “Hea enesetunde heaks” ja see toimus Rocca Al Mare kaubanduskeskuses. Kohapeal jagati nõuandeid, tutvustati teenuseid ja organisatsioone. Küsimustele vastasid Rahva Raamatu poe jutunurgas psühholoogiline nõustaja Tiina Jõgeda ja paarisuhteterapeut Raivo Ilmsalu. Lea Dali Lion rääkis, kuidas ta säilitas vaimse tasakaalu raskel eluperioodil. Messil mängis etenduse Foorumteater ning kutsus publikut appi oma sõpra tupikust päästma. Lisaks toimusid oktoobri kuu jooksul vaimsele tervisele suunatud tasuta töötoad.

Vaimse tervise messi teema 2016 oli “Mure tuleb, mure läheb”. Mess toimus Eesti Rahvusraamatukogus ja keskendus kriisidega toimetulekule: lahutus, lähedase kaotus, tööstress jne. Messilaudades olid kohal psühholoogid, psühhiaatrid, terapeudid, kes olid valmis messi külastajatega suhtlema ning infot jagama. Messil sai külastada erinevaid töötubasid ja kuulata ettekandeid ja paneeldiskussiooni. Päeva lõpetas Foorumteater etendusega “Tagaotsitavaks on kuulutatud Elu Rõõm”. Vaata messi üldist pildigaleriid SIIT ja messil toimunud töötubade galeriid SIIT.

Lisaks avasid terve oktoobrikuu jooksul kõigile huvilistele uksed erinevad vaimse tervise teemadega tegelevad organisatsioonid, kus toimusid tasuta töötoad ja pakuti välja lahendusi muredega toimetulekuks. Teemaderingi mahtus depressiooni ja ärevusega toimetulek, tööstressi ja läbipõlemise vältimine, ohumärkide nägemine suhtlemisel, perelepitus, laste probleemne seksuaalkäitumine, loovteraapiate võimalused pingete maandamisel ja palju muud.