VATEK korraldab Vaimse tervise messi

VATEK on nimetanud oktoobri vaimse tervise kuuks ja on korraldanud 2014, 2015 ja 2016.a Ülemaailmse vaimse tervise päeva raames, mis on 10.oktoobril, vaimse tervise messi. Vaimse tervise messi sisuliste teemade kavandamisel lähtutakse ülemaailmse vaimse tervise päeva teemadest, mis igal aastal muutuvad, ning VATEK-i eesmärkidest.
Vaimse tervise messi teema 2014.a oli “Eluterve terve elu”. Mess võttis fookusesse psüühikahäired ja elu skisofreeniaga ning vaimse tervise ja heaolu. Messil tegid ettekanded arstid, psühhiaatrid ja vaimse tervise spetsialistid. Päeva teises pooles toimusid vaimsele tervisele suunatud töötoad. Avasõnad messile ütles sotsiaalkaitseminister Helmen Kütt. Messil osales 360 inimest.

2015.a oli messi teemaks “Hea enesetunde heaks”, mis toimus Rocca Al Mare kaubanduskeskuses. Kohapeal jagati nõuandeid, tutvustati teenuseid ja organisatsioone. Küsimustele vastasid Rahva Raamatu poe jutunurgas psühholoogiline nõustaja Tiina Jõgeda ja paarisuhteterapeut Raivo Ilmsalu. Lea Dali Lion rääkis, kuidas ta säilitas vaimse tasakaalu raskel eluperioodil. Messil mängis etenduse Foorumteater ning kutsus publikut appi oma sõpra tupikust päästma. Lisaks toimusid oktoobri kuu jooksul vaimsele tervisele suunatud tasuta töötoad.

Vaimse tervise messi teema 2016.a oli “Mure tuleb, mure läheb” ja võttis fookusesse kriisidega toimetuleku: lahutus, lähedase kaotus, tööstress jne. Messilaudades olid kohal psühholoogid, psühhiaatrid, terapeudid, kes olid valmis messi külastajatega suhtlema ning infot jagama. Messil sai külastada erinevaid töötubasid ja kuulata ettekandeid.
Lisaks avasid terve oktoobri kuu jooksul kõigile huvilistele uksed erinevad vaimse tervise teemadega tegelevad organisatsioonid, kus toimusid tasuta töötoad ja pakuti välja lahendusi muredega toimetulemiseks. Teemaderingi mahub depressiooni ja ärevusega toimetulemine, tööstressi ja läbipõlemise vältimine, ohumärkide nägemine suhtlemisel, perelepitus, laste probleemne seksuaalkäitumine ja palju muud.