Meediakajastused

Delfi rubriik “15 minutit iseendale”

Detsembris 2016 tegi VATEK tihedat koostööd Delfiga, sisustades rubriiki “15 minutit iseendale”. Saab põnevaid jutte lugeda, videoklippe vaadata ja enesehinnangulisi teste teha.

05.12.2016 Testi end ja saa teada, mis seisus on sinu vaimne tervis ja meeleolu, vt SIIT

08.12.2016 Uuri interaktiivseid graafikuid – iga aastaga suureneb Eestis antidepressantide võtmine, vt SIIT

09.12.2016 Enne, kui pöördud tablettide või psühholoogi poole, kas oled proovinud neid lihtsaid soovitusi? (Merike Sisask), vt SIIT

10.12.2016 Vaata, kas suudad end nutitelefonist eemal hoida?, vt SIIT

12.12.2016 Soovitused negatiivsete emotsioonidega toimetulekuks: kolme liiki uskumused saab ümber mõelda (Rainer Mere), vt SIIT

13.12.2016 Kuidas pettumusi vältida? Selle jaoks on üks lihtne valem (Merike Sisask), vt SIIT

17.12.2016 Kas pead joomisega piiri või kipud liialdama? Täida teaduslik alkoholi tarbimise test, vt SIIT

21.12.2016 Kuidas pühadelauas alkoholile “ei” öelda? (Lilli Gross), vt SIIT

23.12.2016 Kuidas jõulustressiga toime tulla? Ära võrdle ennast pidevalt teistega! (Merike Sisask, Rainer Mere), vt SIIT

23.12.2016 Rainer Mere kolm soovitust, mis aitavad pühadeaja stressi üle elada, vt SIIT

02.01.2017 Uude aastasse pahedeta! Testi oma tubakasõltuvust ja tee otsus loobuda juba täna, vt SIIT

“Vaimse tervise strateegia 2016-2025 on Sotsiaalministeeriumile üleandmiseks valmis” – ütles VATEK-i projektijuht KUKU raadiole

VATEK-i projektijuht Airi Mitendorf rääkis KUKU raadio hommikuprogrammis Vaimse tervise strateegiast 2016-2025, mis kirjeldab olulised eesmärgid ja tegevused vaimse tervise valdkonnas. VATEK-i partnerorganisatsioonid koostasid dokumendi koostöös erialaspetsialistidega perioodil 2015-2016.a. Strateegia on leitav ka VATEK-i kodulehe esilehel. Strateegia on koostatud EMP Vabaühenduste Fondi toel Avatud Eesti Fondi vahendusel ja Sotsiaalministeeriumi toetusel.

Riigikogu pressiteade: “Sotsiaalkomisjon: vaimse tervise häire korral on oluline varajane märkamine”

VATEK-i esindajad tutvustasid Vaimse tervise strateegiat 2016-2025 Riigikogu Sotsiaalkomisjonis 22.veebruaril 2016.a. Riigikogu avaldas pressiteate.

Riigikogu pressiteade
22. veebruar 2016

Sotsiaalkomisjon: vaimse tervise häire korral on oluline varajane märkamine

Riigikogu sotsiaalkomisjon arutas tänasel istungil ekspertidega vaimse tervise strateegiat aastateks 2016 – 2025, mille eesmärk on, et Eesti elanikud oleksid hea vaimse tervisega ja annaksid enda heaolule järjest kõrgemaid hinnanguid. Oluline on, et psüühika- ja käitumishäireid märgataks varakult, inimesed saaksid vajalikku abi ning vaimset tervist edendataks järjepidevalt läbi inimese elu.

Sotsiaalkomisjonis rõhutati laste meeleolu ja käitumise muutumise varajase märkamise tähtsust. Kahtluse korral peab õpetaja konsulteerima spetsialistiga, kuid rahvusvahelised SEYLE uuringud on näidanud, et vaid 12 protsenti õpetajatest hindab oma teadmisi vaimsest tervisest piisavaks.

„Kõige olulisem on inimese vaimse tervise häiret õigeaegselt märgata ja mitte jääda ootama olukorra lahenemist iseenesest. Kuna paljud inimesed ei oska vaimse tervise probleeme märgata ega probleemi korral käituda, siis on kindlasti vaja inimesi rohkem teavitada ning õpetajaid, arste ja teisi spetsialiste selles valdkonnas koolitada, et nad oskaksid anda kiiret abi ning vajadusel suunaksid profesionaalse nõustaja juurde,“ ütles sotsiaalkomisjoni esimees Aivar Kokk.

Vaimse tervise strateegia on tulemuslik, kui pikeneb oodatav eluiga, lisandub tervena elatud aastaid ning väheneb suitsiidide arv, alkoholi tarbimine, alaealiste sõltuvuskäitumine ja psüühikahäiretest tingitud püsiv töövõimetus. Samuti näitab tulemuslikkust see, kui Eesti elanikud annavad enda heaolule järjest kõrgemaid hinnanguid ning vaimne tervis on ühiskonnas prioriteet.

Vaimse tervise strateegiat tutvustasid sotsiaalkomisjonile Eesti vaimse tervise ja heaolu koalitsiooni esindajad, kelle eestvedamisel on strateegia koostatud. Järgmisel nädalal antakse strateegia üle sotsiaalministeeriumile.

Fotod üritusest: SIIN

Pereterapeut Küllike Lillestik tutvustas vihatermomeetrit ja VATEK-i Vaimse tervise messi ETV hommikuprogrammis Terevisioon

VATEK on korraldanud kaks aastat järjest ülemaailmsel vaimse tervise päeval Vaimse tervise messi. Vaimse tervise messi tunnuslause 2015.a oli “Lase õhk murepallist välja, võta vastu hea enesetunne!”. Vaimse tervise messi korraldamist rahastab EMP toetusel Vabaühenduste Fond Avatud Eesti Fondi vahendusel. Küllike Lillestik Pereterapeutide Ühingust andis intervjuu ja tutvustas Vaimse tervise messi ETV hommikuprogrammis Terevisioon 9.oktoobril 2015.a.
Saadet saab järgi vaadata: SIIN

“Muredega ei tohi jääda üksi!” selgitas ERSI tegevdirektor Merike Sisask Vikerraadio Hommikuprogrammis

Sügiskuu oktoober püüab panna inimesi mõtlema oma vaimsest tervisest ja tuletavad veel kord meelde, et muredega ei tohi jääda üksi ja et hea enesetunde eest saab inimene suuresti hoolitseda ise. Tõved, mis psühhiaatrit nõuavad, on siiski väheste mure. Aga mida siis teha, kui maailm liiga must tundub? ERSI tegevdirektor Merike Sisask andis intervjuu ja tutvustas vaimse tervise messi Vikerraadio Hommikuprogrammis 3.oktoobril 2015.a Saadet saab kuulata SIIN

Anna-Kaisa Oidermaa ja Airi Mitendorf olid Piret Järvise külalisteks Raadio 2 saates Kahega lõunal

VATEK-i projektijuhti Airi Mitendorfi ja MTÜ Peaasi esindajat Anna-Kaisa Oidermaad intervjueeris 1.oktoobril 2015.a Raadio 2 saates Kahega Lõunal Piret Järvis. Anna-Kaisa Oidermaa selgitas lisaks stressi juhtimise võimalusi. Airi Mitendorf tutvustas Vaimse tervise messi teemavaldkondi. Vaimse tervise messi tunnuslause 2015.a oli “Lase õhk murepallist välja, võta vastu hea enesetunne!”

Kuidas kajastada vaimset tervist meedias?

Vikerraadio saates Meediatund arutlesid Airi Mitendorf (Eesti-Rootsi Vaimse Tervise ja Suitsidoloogia Instituut) ja Anneli Ammas (ajaleht Postimees) sellest, millele peaks tähelepanu pöörama kajastades meedias vaimse tervise valdkonna tundlikke teemasid. Kas peaks vaimse tervis olema tabuteema? Kuidas vähendada märgistamist? Saade on järelkuulatav SIIT.

Meeleoluhäirete ja suitsiidimõtete levik, riskitegurid ja sekkumisviisid

Euroopa kooliõpilaste seas läbi viidud uuring kaardistas meeleoluhäirete ja suitsiidimõtete levikut ning nende riskitegureid, samuti edukaid sekkumisviise. Seda uuringut ning teisigi Eesti-Rootsi Vaimse Tervise ja Suitsidoloogia Instituudi töid (sh VATEK-it) tutvustas instituudi juht Airi Värnik 15.märtsi 2015.a. saates Kukkuv Õun. Saadet saab järgi kuulata SIIT.