Eesti Tubaka ja Alkoholikahjude Vähendamise Koda (ETAK) tuletas 14. märtsi keskel saadetud pöördumises uuele valitsusele meelde, et alkoholi- ja tubakapoliitikatega saab valitsus arvestada kui tõenduspõhiste vahenditega, mis aitavad vähendada kulusid, parandada rahva tervist ning suurendada üldist sotsiaalset kapitali. ETAK-i liikmena aitas VATEK avaldust koostada ning andis sellele oma selge toetuse.
Avaldame pöördumise täisteksti:
"Lugupeetud koalitsioonileppe läbirääkijad
Eesti alkoholipoliitika on olnud aastate jooksul ebajärjekindel, liikudes erinevate valitsuste ajal eri suundades. Kogetud kahju tähendab ühiskonnale ja riigile märkimisväärset tervislikku, sotsiaalset ja majanduslikku koormat. Soovime teile rõhutada ja meelde tuletada, et need on ennetatavad kahjud. Meie ühiskondlik ja riiklik
regulatsioon kas toetab ja soodustab nende toodete tarvitamise ja seeläbi ka nende kahjude kasvu või on suunatud nende vähendamisele. Alkoholikahjude vähendamiseks on oluline süstemaatiline ja järjepidev tegutsemine, mille garanteerimiseks kutsume teid üles kinnitama ministeeriumite koostöös valminud Alkoholitarvitamise vähendamise arengusuunad 2025–2035 ning jätkata tõenduspõhise poliitikaga, mis suudaks vähendada kulusid ja parandada rahva tervist.
Koalitsiooniläbirääkimised toimuvad kontekstis, kus uue valitsuse eesmärgiks on vähendada kulusid ja piirata regulatsioone. Alkoholi ja tubaka valdkonnas ei tähendaks regulatsioonide vähendamine riigi efektiivsemaks muutmist, vaid suurendaks kulusid ning tekitaks suureneva vajaduse investeerida tagajärgedega toimetulekusse. Kui valik peaks langema alkoholi- ja tubakaäri vabama äritegevuse soodustamisele, tähendab see vältimatult, et riik peab võtma suurema rolli tagajärgedega tegelemisel – kiirabi, tervishoid, politsei, kohtusüsteem ja vanglad vajavad rohkem ressursse. Kui eesmärgiks on kulude vähendamine, siis kõige tõhusam lahendus on ennetamine, mis tähendab tugevamat alkoholipoliitikat. Alkoholi ja tubaka tarvitamine on Eestis pikaajaliselt põhjustanud majanduslikke ja sotsiaalseid kahjusid, millega kaasnevad kulud ületavad kaugelt aktsiisidest laekuva tulu. OECD simulatsioonide kohaselt vähendab alkoholi tarvitamine 2050ndaks aastaks oodatavat eluiga 1,5 aastat, suurendab tervishoiukulusid 3,5% ning vähendab SKT-d 3,4%. Alkoholi liigtarvitamine ja sõltuvus on üheks levinumaks vaimse tervise häireks.
Kutsume teid üles:
1. Tagama järjepideva alkoholipoliitika ja kinnitama Alkoholitarvitamise vähendamise arengusuunad 2025–2035.
2. Mõistma, et vähendatud regulatsioonid ei tähenda väiksemat riiki, vaid riigi suuremat rolli tagajärgedega tegelemisel, mis on oluliselt kallim ja vähem efektiivne kui ennetamine.
3. Tutvuma alkoholi- ja tubakapoliitikate tegeliku majandusliku ja sotsiaalse mõjuga ning mõistma, et oleme nii siseriiklike kui ka WHO strateegiate kaudu nõustunud eesmärgiga tegutseda mainitud kahjude vähendamise nimel.
Soovime teile riigimehelikku otsustamisvõimet.
Eesti Tubaka ja Alkoholikahjude Vähendamise Koda on igati valmis jagama tõenduspõhiseid argumente ja osalema aruteludes, et aidata kujundada poliitikaid, mis toovad pikaajalist kasu Eesti riigile ja rahvale.
Lugupidamisega
Eesti Tubaka ja Alkoholikahjude Vähendamise Koda (ETAK)"
ETAK-i liikmed on:
Eesti Arstide Liit, Eesti Lastekaitse Liit, Eesti Perearstide Selts, Eesti Psühhiaatrite Selts, Eesti Lastevanemate Liit, Eesti Tervisedenduse Ühing, Eesti Vaimse Tervise ja Heaolu Koalitsioon VATEK, Avatud Lootuse Fond, MTÜ Salutare, Eesti Karskusliit.