Vaimse tervise messid 2014-2016

Vaimse tervise messid 2014-2016

VATEK on nimetanud oktoobri vaimse tervise kuuks ja on korraldanud 2014, 2015 ja 2016 ülemaailmse vaimse tervise päeva raames 10.oktoobril vaimse tervise messi. Vaimse tervise messi sisuliste teemade kavandamisel lähtutakse ülemaailmse vaimse tervise päeva teemadest, mis igal aastal muutuvad, ning VATEK-i eesmärkidest.

Vaimse tervise messi teema 2014 oli “Eluterve terve elu”

Mess toimus Tallinna Ülikoolis ja võttis fookusesse psüühikahäired ja elu skisofreeniaga ning vaimse tervise ja heaolu. Messil tegid ettekanded arstid, psühhiaatrid ja vaimse tervise spetsialistid. Päeva teises pooles toimusid vaimsele tervisele suunatud töötoad. Avasõnad messile ütles sotsiaalkaitseminister Helmen Kütt. Messil osales 360 inimest.

2015 oli messi teemaks “Hea enesetunde heaks”

Mess toimus Rocca Al Mare kaubanduskeskuses. Kohapeal jagati nõuandeid, tutvustati teenuseid ja organisatsioone. Küsimustele vastasid Rahva Raamatu poe jutunurgas psühholoogiline nõustaja Tiina Jõgeda ja paarisuhteterapeut Raivo Ilmsalu. Lea Dali Lion rääkis, kuidas ta säilitas vaimse tasakaalu raskel eluperioodil. Messil mängis etenduse Foorumteater ning kutsus publikut appi oma sõpra tupikust päästma. Lisaks toimusid oktoobri kuu jooksul vaimsele tervisele suunatud tasuta töötoad.

Vaimse tervise messi teema 2016 oli “Mure tuleb, mure läheb”.

Mess toimus Eesti Rahvusraamatukogus ja keskendus kriisidega toimetulekule: lahutus, lähedase kaotus, tööstress jne. Messilaudades olid kohal psühholoogid, psühhiaatrid, terapeudid, kes olid valmis messi külastajatega suhtlema ning infot jagama. Messil sai külastada erinevaid töötubasid ja kuulata ettekandeid ja paneeldiskussiooni. Päeva lõpetas Foorumteater etendusega “Tagaotsitavaks on kuulutatud Elu Rõõm”. Vaata messi üldist pildigaleriid SIIT ja messil toimunud töötubade galeriid SIIT (fotograaf: Liisa-Lii Tamme).

Lisaks avasid terve oktoobrikuu jooksul kõigile huvilistele uksed erinevad vaimse tervise teemadega tegelevad organisatsioonid, kus toimusid tasuta töötoad ja pakuti välja lahendusi muredega toimetulekuks. Teemaderingi mahtus depressiooni ja ärevusega toimetulek, tööstressi ja läbipõlemise vältimine, ohumärkide nägemine suhtlemisel, perelepitus, laste probleemne seksuaalkäitumine, loovteraapiate võimalused pingete maandamisel ja palju muud.