WHO tervisepäev 07.04.2017 on pühendatud depressioonile

Selle aasta WHO tervisepäev 07.04.2017 on pühendatud depressioonile ning WHO ülemaailmne kampaania “Räägime depressioonist” kestab terve aasta. Depressioon on ülemaailmselt üks peamiseid töövõimetuse põhjuseid ja hinnanguliselt üle 300 miljoni inimese maailmas elab depressiooniga, depressiooni levimuse kasv võrreldes aastaid 2005 ja 2015 on olnud 18%.

Depressioon on haigus, mis võib tabada igaüht. Kui inimesel on järjest 14 päeva jooksul või kauem püsivalt halb meeleolu ja huvi puudus tavapäraselt nauditavate tegevuste vastu, millele lisandub võimetus saada hakkama igapäevaelu toimingutega, võib kahtlustada depressiooni. Sellisel juhul tuleks pöörduda depressiooni diagnoosimiseks ja ravi saamiseks spetsialisti (perearsti, psühhiaatri) poole. Depressioon põhjustab suurt ängi ja võib mõjuda hävitavalt suhetele pereliikmete, sõprade ja teiste lähedastega. Kõige äärmuslikum depressiooni tagajärg võib olla soov elust lahkuda.

Õnneks on depressioon ennetatav ja ravitav ning just seda positiivset sõnumit kampaania edendada aitabki. Kampaania eesmärk on julgustada depressiooni all kannatavaid inimesi abi otsima. Suurimateks takistusteks abi otsimisel on vaimse tervise probleemide märgistatus (stigma) ja toetuse puudumine. Varajane ja adekvaatne sekkumine suurendab üldist heaolu ja aitab paljudel inimestel elada tervemat ja produktiivsemat elu.

WHO kampaania materjalid on kättesaadavad SIIN.